В охоронно-тривожної сигналізації є один невеликий, але вкрай важливий елемент, про який дуже часто забувають – акумуляторна батарея. Найчастіше трапляється так, що сигналізацію на об’єкті встановлюють і забувають про неї на довгі роки, часом навіть не здійснюючи таких необхідних для коректного функціонування робіт з технічного обслуговування.
До чого це призводить? Ну, наприклад, в датчику руху може оселитися павук або сімейство тарганів і в разі проникнення забруднений сповіщувач просто не спрацює або буде давати множинні помилкові спрацьовування без будь-якої видимої причини. Забувати про те, що акумуляторна батарея (АКБ) також потребує догляду, а краще, має бути щорічно планово замінюватися – теж не варто. Така начебто дрібниця, але теж може зіграти злий жарт: при відключенні основного живлення на об’єкті система спробує переключитися на резервне живлення, яке раптом виявиться несправним (з часом повністю виснажаться ресурси батареї), і об’єкт залишиться без охорони.
Як дізнатися чи працює акумулятор?
Дізнатися, чи перейшла система на роботу на резервному елементі живлення нескладно: просто вимкніть на щитку подачу електроживлення на об’єкт і поспостерігайте за реакцією обладнання. Але давайте про все більш детально.
Перш ніж починати «гратися» з електрикою слід зрозуміти те, що у вас за система використовується на об’єкті:
- З підключенням на цілодобовий пульт охорони;
- Автономна / GSM система з оповіщенням тільки ваших пристроїв (за допомогою SMS-повідомлень, автодозвону, відправлення повідомлень на мобільний додаток в телефоні).
Об’єкт під наглядом охоронної компанії
Якщо у вас є підписаний договір на охорону приміщення, то ми категорично не рекомендуємо що-небудь робити самостійно. Самовільне втручання в систему безпеки загрожує зняттям будь-якої відповідальності з охоронного підприємства в разі проникнення на об’єкт або ж вони просто відмовлять в усуненні будь-яких збоїв у вашому обладнанні.
Ви порушили умови договору. Нічим не можемо допомогти.
Аби уникнути подібних проблем вам не слід проводити подібних маніпуляцій своїми руками. Якщо є підозра, що АКБ розряджена, то сміливо викликайте техніка для виїзду до вас з новою батареєю і заміною старої (платна послуга). Якщо у вас батарея в приладі працює понад рік або на об’єкті пропажа світла – часта історія, то можна з упевненістю сказати, що даний витратний матеріал вже відпрацював своє.

Однак, якщо ви все-таки хотіли б точно упевнитися в тому, що час для заміни вже прийшов, є варіант, як перевірити батарейку без будь-яких негативних санкцій з боку служби безпеки. Найпростіший спосіб виглядає приблизно так:
- Зателефонуйте на пульт;
- Скажіть, що у вас зараз будуть проводити ремонтні роботи, цілком ймовірне відключення світла. Попросіть, щоб повідомили, якщо раптом зникне зв’язок з об’єктом (значить, що немає основного і резервного живлення).
Так ви зрозумієте, скільки часу протримала АКБ. Якщо з моменту виключення рубильника протримає менше півгодини, то не відкладайте і міняйте.
Майте на увазі, що повністю заряджена і справна батарея звичайний об’єкт, скажімо, умовну двокімнатну квартиру з декількома датчиками, може підтримувати без 220v в середньому 6-12 годин. Чим більше датчиків – тим більше витрата енергії. Пам’ятайте, якщо на об’єкті зовсім вже багато обладнання, то цілком можливо, у вас також є і блок живлення, а всередині нього є точно така ж батарея, що також схильна до зносу і швидкого виходу з ладу.
У вас автономна / GSM система без виведення на пульт
У ситуації з “автономкою” ви нікого не попереджаєте і дієте на власний страх і ризик. Алгоритм дій подібний до прикладу з пультової системою: відключаєте живлення і заміряєте час. Попутно можете подивитися на те, як себе поводить охоронна апаратура. На жаль, точної інформації надати ми не можемо, бо можуть бути відмінності від виробника до виробника, але деякі особливості, що часто зустрічаються, ми можемо озвучити.
Погляньте на охоронний прилад. Досить часто на ньому може бути лампочка (-и). Нерідко виробник для кращого розуміння того, за що кожен світлодіод відповідає, позначає їх певними малюнками.
Наприклад, по безперервно палаючій червоним лампочці з блискавкою ви можете зрозуміти, що прилад повідомляє про відсутність первинного живлення. А ось світлодіод по сусідству, що блимає зеленим / жовтим / синім кольором, говорить про роботу на резервному живленні та, можливо, про швидкий вихід того з ладу. Точно дізнатися, що означає те чи інше світіння можна лише після вивчення інструкції по конкретно вашій моделі ППК.
Аналогічну інформацію можна переглянути на клавіатурі. Нерідко зазначені вище світлодіоди розташовуються саме на ній.

Власникам систем з підключенням на цілодобовий пункт спостереження можна також дослідити інформацію з клавіатури або приладу і зрозуміти без дзвінка на пульт загальний стан системи безпеки.
Існує також можливість протестувати чи живий акумулятор за допомогою навантажувальної вилки. Але не думаю, що подібний пристрій буде в наявності у середньостатистичного користувача охоронної сигналізації.
До вже сказаного хотілося б також додати, що деякі моделі можуть повідомляти про несправності також і за допомогою специфічного писку, за яким, як при завантаженні комп’ютера (від Bios), ви можете дізнатися про проблеми, що існують. Але, повторюся, без інструкції або консультації технічного спеціаліста, що обслуговує об’єкт, тут розібратися складно.

Є питання? У нас є відповіді! Напишіть мені або залиште коментар нижче.
Також рекомендую відвідати сторінку з нашими акціями. Впевнена, що у нас є те, що вас зацікавить 😊